Pamäťové karty

Najpredávanejšie

17 položiek celkom
Pamäťová karta Kodak - SDXC 64 GB class 10 UHS-1 U3
€44
Kód: KD1431
Pamäťová karta Kodak - 32 GB micro SDHC class 10 
€11
Kód: KD0794
Pamäťová karta Kodak - 16 GB micro SDHC class 10 Kód: KD0856
Pamäťová karta Kodak - micro SDHC 32 GB class 10 UHS-1 U3
€26
Kód: KD1008
Pamäťová karta Kodak - SDXC 64 GB class 10 UHS-1 U1 Kód: KD0358
Pamäťová karta Kodak - SDHC 32 GB class 10 UHS-1 U3
€27
Kód: KD1141
Pamäťová karta GoodRam - micro SDXC 64 GB class 10 Kód: GR0044
Čítačka pamäťových kariet MICRO SD / SDHC Kód: 8130
Čítačka pamäťových kariet SD / SDHC Kód: 8127
Kožené puzdro pre pamäťové karty 20x SD / SDHC
€9,90
Kód: 8124
Ochranné puzdro pre pamäťové karty 22x SD / SDHC Kód: 8121
Univerzálna externá čítačka USB 2.0
€9,90
Kód: 8109
Vodotesné puzdro pre pamäťové karty 8x SD / SDHC alebo 4xCF Kód: 8106

Na ukladanie a prenos fotografií, majte vždy vo svojej výbave pamäťové karty. Pamäťová karta je zariadenie na ukladanie súborov. Slúži ako prenosné úložisko pre rôzne elektronické zariadenia. Okrem fotoaparátov, môžeme použiť pamäťové karty na rozšírenie pamäťovej kapacity mobilných telefónov, tabletov, notebookov, hier či hudobných prehrávačov.


Poznáme dve hlavné skupiny pamäťových kariet - Secure Digital (SD) a Compact Flash (CF).
SD karta podporuje typy kariet ako SD, SDHC a SDXC.


SDHC (SD High Capacity) a SDXC (SD eXtendet Capacity) výrazne zvyšujú pamäť zariadenia. Sú tiež rýchlejšie ako beždné SD karty. Bohužiaľ, tieto druhy kariet nie sú spätne kompatibilné. To znamená, že musíte poznať podporovanú skupinu kariet vaším zariadením. Tento problém sa však môže vyriešiť čítačkou kariet, ktorá väčšinou podporuje viac typov kariet.


Karty formátu CF sú síce staršie, ako populárne SD karty, ale aj napriek tomu sú veľmi často používané v špičkových fotoaparátoch a kamerách. Ponúkajú rýchle zapisovanie pri sekvenčných záberoch. CFast je rýchlejším typom CF karty, vhodnejší na snímanie videí a fotografií s vysokým rozlíšením. Existuje aj typ XQD, ktorý je ešte o niečo rýchlejší ako CFast.


Ochrániť svoje pamäťové karty môžeme tak, že ich budeme držať uzavreté v púzdrach na karty. Môžu to byť vrecká z nylonu, neoprénu s vreckami zo sieťoviny. Iné sú napríklad kovové a tvrdé plastové púzdra s gumenou výplňou.


Ak chcete ochrániť pamäťové karty pred vymazaním, skontrolujte aj zálohovanie pamäťových kariet. Niektoré fotoaparáty a kamery majú schopnosť automaticky zálohovať dáta, hneď po vložení pamäťovej karty. Iné zas len zobrazujú súbory na karte skrz LCD display.


Na dnešnom trhu poznáme aj tzv, duplikátor pamäťových kariet. Je to prenosné zariadenie, ktoré kopíruje dáta do všetkých kariet súčasne. Uľahčuje to kopírovanie súborov z jednej karty na druhú. Výhodou duplikátora je, že k svojej práci nepotrebuje počítač. Pri kúpe treba zvážiť rýchlosť kopírovania, počet dostupných slotov a v neposlednom rade, kompatibilitu s pamäťovými kartami.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.